شناور دیگ بخار – کنترل کننده سطح آب دیگ بخار

در این مقاله به معرفی شناور دیگ بخار بخار می پردازیم و در واقع به این مهم می پردازیم که چطور سطح آب دیگ بخار را کنترل کنیم پس در ادامه با مقاله کنترل کننده سطح دیگ بخار با ما همراه باشید .

در واقع تبخیر آب در دیگ بخار به دو صورت احتراق سوخت در کوره و یا از طریق مبدل انتقال حرارت صورت می گیرد . مهم ترین عامل در افزایش راندمان این سیستم ، حفظ سطح مناسب آب دیگ بخار است، چرا که کارکرد دستگاه با میزان نامناسب آب سبب ایجاد خسارات شدیدی می شود و حتی منجر به انفجار نیز می گردد.

جهت تولید بخار با فشار مناسب محدوده مشخصی از آن را به سطح آب با ارتفاع مناسب اختصاص داده اند، در واقع کنترل سطح آب دیگ بخار از کاهش و افزایش آب سطح دیگ جلوگیری می کند تا از ایجاد اثرات نامطلوب در دیگ جلوگیری بعمل آید.

کنترل کننده سطح آب دیگ بخار این شرکت به گونه ای طراحی شده که بخار تولیدی با ارتفاع معینی در بالای سطح دستگاه واقع گردد.

تعریف کلی شناور دیگ بخار:

کنترل کننده سطح آب دیگ بخار یا همان شناور به مجموعه ای از سوئیچ های مغناطیسی می گویند که از قابلیت کنترل سطح آب برخوردار است، این سیستم کنترل کننده در واقع شناور بصورت اتوماتیک دیگ بخار را خاموش و روشن می سازد.

شناور دیگ بخار

به بیانی دیگر باید گفت کنترل کننده از دسته تجهیزات کنترلی سطح سیال است که با اسم شناور دیگ بخار نیز شناخته می شود در درون اتمسفریک و یا مخازن تحت فشار قرار دارد، این کنترل کننده سطح آب دیگ بخار در ظرفیت ها و انواع مختلفی به تولید رسیده که ظرفیت آن بر حسب ظرفیت دیگ بخار متغیر است.

شناور دیگ بخار

بدنه شناور دیگ بخار ( کنترل کننده سطح ) حالت استوانه ای دارد و نصب و راه اندازی آن روی مخزن تحت فشار به حالت عمودی در بخش نازل ها صورت می گیرد.

جهت نشان دادن سطح آب در دیگ بخار، مایع داخل مخزن از طریق نازل به درون استوانه شناور راه یافته و سبب شناور شدن آب می شود، تغییرات ایجادی در سطح آب به منظور نشان دادن سطح سیال به حرکت در می آید که این حرکت از سوی شناور می باشد.

قابلیت های کنترل کننده سطح آب:

 • شناور دیگ بخار سطح آب را در محدوده مشخصی کنترل و بررسی می کند.
 • در صورتی که شناور تشخیص دهد سطح آب از حد مجاز کمتر و یا بیشتر باشد دیگ بخار به صورت اتوماتیک خاموش می شود و احتمال ایجاد خطر را صفر می رساند.
 • کنترل کننده سطح آب دیگ بخار مجهز به یک نمایشگر است که سیستم های کنترلی را به نمایش می گذارد.
 • در صورت درخواست مشتری می توان در تولید این کنترل کننده و شناور از سنسورهایی استفاده کرد تا کنترل کارکرد دستگاه توسط تابلو برق دیگ بخار صورت گیرد.
 • کنترل کننده دارای سه کنتاکت است که دارای حالت های کم آبی و پر آبی است.

ویژگی های کنترل کننده سطح آب دیگ بخار

 • امنیت بالا در زمان نصب و راه اندازی کنترل کننده
 • قطعات داخلی از ارتباط الکتریکی و مکانیکی برخوردار نیستند.
 • قابلیت به نمایش گذاشتن سطح مایع داخل مخزن
 • قابلیت سفارشی سازی
 • کنترل دائمی سطح آب
 • امکان نصب و راه اندازی در محیط هایی که از سطح حرارت بالایی برخوردارند.
 • امکان استفاده در محیطی با ضریب اطمینان بالا
 • تعمیر و نگهداری کم هزینه

انواع شناور دیگ بخار

 • کنترل کننده یا همان شناور دیگ بخار قلنجی: معمولاً این کنترل کننده در دیگ بخارهایی با ظرفیتی پایین تر از ۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت استفاده می شود.
 • کنترل کننده محفظه دار( شناور محفظه دار) : این کنترل کننده بصورت همجوار با دیگ بخار در فضای بیرون آن نصب می گردد.
 • کنترل کننده سطح مغناطیسی: شناور مغناطیسی از رایج ترین و متداول ترین نوع است که برعکس سایر کنترل کننده ها ساختار ساده تری دارد و یک نوع نشان دهنده سطح آب است که در درون مخزن واقع شده است، عملکرد این کنترل کننده بصورت الکترومغناطیسی می باشد.

مطالعه کنید : دیگ بخار زغال سنگ سوز

قیمت لول کنترل دیگ بخار

لول کنترل بمنظور کنترل سطح آب به تولید رسیده و قیمت لول کنترل دیگ بخار برحسب ظرفیت و مدل آن متغیر است، از اجزای اصلی لول کنترل می توان به سوراخ های فوقانی و تحتانی، سوئیچ های کنترل، سیستم مدار برق و پوسته اشاره کرد.

نحوه تنظیم لول کنترل دیگ بخار

نحوه تنظیم لول کنترل از سطح حساسیت بالایی برخوردار است و باید به درستی تنظیم شود تا عملکرد بهتری داشته باشد، بهتر است لول کنترل بطور روزانه مورد کنترل و تست قرار گیرد تا از ایجاد رسوب جلوگیری شود، همچنین تنظیم دقیق لول کنترل از بی آب ماندن و ایجاد سوختگی دیگ پیشگیری می کند.

این سیستم کنترل کننده جهت ارتقای عملکرد دیگ بخار از قابلیت هشدار دهی نیز برخوردار است که در ذیل آمده است:

هشدار کاهش سطح آب:

این کنترل کننده از قابلیت هشدار دهی در زمان کاهش لول آب برخوردار است، این کار جهت اطمینان از کارکرد درست دیگ بخار صورت می گیرد، در واقع در زمان هشدار سریعاً احتراق سوخت قطع می گردد.

هشدار افزایش سطح آب:

این کنترل کننده در حین افزایش لول آب از قابلیت هشدار دهی به منظور پیشگیری از افزایش تولید برخوردار است، در واقع با افزایش بیش از حد سطح آب شیر ورودی آب و یا پمپ ورودی دیگ قطع می گردد.

شناور دیگ بخار:

زمانی که در سطح آب دیگ بخار تغییرات ایجاد شد، شناور درون مخزن توسط اهرم ارتباطی و چرخش محورها به جریان در می آید و توسط نگهدارنده به سیستم انتقال می یابد و سبب حرکت سیال می شود که این حرکت سیال از بخشی به بخش دیگر منجر به ایجاد جریان مابین الکترودها می شود.

سایر مطالب :
دیگ بخار سونا
تجهیزات دیگ بخار
نقشه لوله کشی دیگ بخار
دی اریتور دیگ بخار

اشتراک گذاری در : share   share   share   share  
برای ما پیام بگزارید :