دی اریتور دیگ بخار

دی اریتور دیگ بخار چیست ؟ امروزه تهیه آب پاک در صنایع مختلف از اهمیت فراوانی برخوردار است چرا که آب خام متشکل از مقدار فراوانی اکسیژن، دی اکسیدکربن و آمونیاک می باشد، جهت حذف و استهلاک این گازها بهترین راه حرارت دادن به آب است. بدین منظور دی اریتور دیگ بخار با بالاترین کیفیت به تولید رسیده که قدرت بسیار بالایی در حذف اکسیژن و سایر گازها دارد.

دی اریتور دیگ بخار یک نوع هوا زدا است که بعنوان پیش گرمایش آب در دیگ های بخار و سیستم های لوله کشی به بهره برداری می رسد که نقش تاثیرگذاری در افزایش دمای آب دارد و از قابلیت استهلاک تمامی گازهای زیان آور موجود در آب برخوردار است.

همانطور که می دانید افزایش اکسیژن در آب منجر به خوردگی دیگ بخار می شود و نیز از مقدار PH موجود در آب بشدت می کاهد و آب خاصیت اسیدی پیدا می کند، اصابت اکسیژن به دیگ سبب چسبیدن آن به لوله  ها و جداره ها شده و کمک شایانی به استهلاک آن می نماید.

وجود اکسیژن در آب عملیات بوزدایی دیگ بخار را دچار مشکل می کند، چرا که اکسیداسیون آب سبب ازدیاد بو در آب می شود. به اختصار می توان گفت اکسیژن از اصلی ترین عامل در ایجاد خرابی های بزرگ در بویلر است و گاز دی اکسید کربن سبب متلاشی شدن آهن در آب شده و زنگ زدگی ایجاد می گردد.

دی اریتور دیگ بخار چیست

دی اریتور دیگ بخار آب مورد نیاز را قبل از ورود به دیگ مورد گرمایش قرار می دهد و آن را خالی از اکسیژن، آمونیاک و دی اکسید کربن می نماید.

به بیانی دیگر باید گفت این محصول رابطه مستقیمی با افزایش دمای آب دارد و از خورندگی آن جلوگیری می کند، در نتیجه طول عمر دستگاه بطور چشمگیری افزایش می یابد.

دی اریتور دیگ بخار

دی اریتور دیگ بخار در امنیت دستگاه نیز موثر است، زیرا برطبق تحقیقات بعمل آمده به اثبات رسیده که اکسیژن آب در زمان تولید بخار خسارات جبران ناپذیری به دیگ بخار وارد می کند و بیشتر وقت ها شاهد انفجار نیز بوده ایم.
مطالعه کنید : بویلر روغن داغ

چرا دی اریتور دیگ بخار

از دیگر دلایل استفاده از دی اریتور دیگ بخار جلوگیری از زیانات ناشی از کم دما بودن آب در دیگ است، چرا که آب کم دما سبب می شود بازدهی سیسستم کاهش و بخار کمتری تولید شود که به زیان صنایع و کارخانجات است.

همچنین زمانی که آب کم دما به یکباره مورد گرمایش قرار می گیرد دچار شوک حرارتی می گردد که این عامل نیز در کاهش راندمان دیگ تاثیرگذار بوده و باید جهت رفع این مشکل از سیستم (پیش گرمایش) یا همان دی اریتور دیگ بخار جهت آماده سازی آب استفاده کرد.

در تولید دی اریتور دیگ بخار از یک نازل استفاده شده که از بر روی بدنه مخزن دی اریتور واقع شده است، همچنین از این نازل بعنوان بخار پیش گرمکن استفاده می شود.

مطالعه کنید : سختی گیر دیگ بخار

پودر کردن آب :

دی اریتور دیگ بخار از قابلیت پودر سازی آب برخوردار است، بدین منظور از دو روش استفاده شده در ذیل آورده شده است:

  • سینی های روزنه دار: در این روش عملیات پودر سازی آب از طریق سینی های روزنه دار صورت می گیرد، یعنی اصابت آب به سینی ها منجر به پودر شدن آن شده و سبب می شود آب با بخار در بخش تحتانی با هم ارتباط باشند.
  • نازل فنری: این نازل ها سبب می شوند در بخش فوقانی نیرو وارد گردد، آنگاه نیرو از روزنه های نازل گذر نموده و با وارد کردن نیرو بر سیال، منجر به پاشش سیال می گردد.

نکات قابل توجه:

  • ارتباط بین حرارت دهی به آب با حل شدن گازها در آب کاملاً وارونه است، یعنی با رسیدن دمای آب به حداکثر میزان گازهای موجود در آب (اکسیژن و دی اکسید کربن) به حداقل میزان ممکن یعنی صفر می رسد.
  • کندانس شدن بخار از دلایل اصلی استهلاک اکسیژن از آب محسوب می شود و اکسیژن و سایر گازهای تولیدی به اطراف محیط انتقال می یابد.
  • دی اریتور دیگ بخار از ترکیب بخار و آب نگهداری شده در مخزن ممانعت به عمل می آورد، این عمل در تفکیک سازی راحت گازها از آب بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید : دیگ آب داغ

 ویژگی های دی اریتور دیگ بخار

كنترل آب:

  دی اریتور دیگ بخار مجهز به شيرهاي كنترلی است که وظیفه تنظيم سطح آب موجود در مخزن را بر عهده دارند، این شیرها براي دی اریتور در محیط عملكردي پايدار ایجاد می کنند، زیرا ورود آب با دمای پایین به مخزن خسارت زیادی وارد می کند و سبب ایجاد کشش حرارتی در آن می باشد.

پراکنش آب :

جهت افزایش سطح آب و کاهش جرم موجود در آن بهتر است آبی که وارد دی اریتور می شود به قطرات بسیار ریزی تقسیم شود، افزایش سطح سبب می شود گازهای موجود در آب با سرعت عمل بیشتری از برجک دی اریتور دفع گردند.

كنترل بخار :

دی اریتور دیگ بخار متشکل از  كنترل كننده هايی می باشد که از امکان تنظیم فشرده بخار داخل دی اریتور برخوردار است، معمولا بخار وارده از طریق پايه برجك به داخل دی اریتور وارد می شود، این عمل سبب انتقال گازها به بخش فوقانی برج شده و در نتیجه منجر به دفع آنها می شود، همچنین کمک شایانی به گرم شدن آب خرد و پودر شده می کند.

ویژگی های کلی دی اریتور دیگ بخار:

  • عدم ایجاد خوردگی در دیگ بخار
  • طول عمر بالا
  • رعایت تمامی اصولات بهداشتی
  • مجهز به برجک استیل و مرغوب
  • افزایش بازدهی در تولید بخار

بخوانید : شرکت های تولید کننده دیگ بخار

اشتراک گذاری در : share   share   share   share  
برای ما پیام بگزارید :