نقشه لوله کشی دیگ بخار

می بایست در طراحی لوله کشی دیگ بخار و راه اندازی آن دقت لازم را بعمل آورد تا مصرف کننده در طی انجام عملیات با مشکل مواجه نگردد.

مقدمه:

نقشه لوله کشی دیگ بخار از اصلی ترین مراحل در تولید دیگ بخار است که در ابتدا باید یک طراح دیگ بخار این موضوع را مورد بررسی قرار گیرد، طراحی لوله کشی دیگ بخار باید برطبق استانداردهای معتبر جهانی صورت گیرد، چرا که طراحی غیراستاندارد لوله کشی احتمال ایجاد انفجار را افزایش داده و در کاهش راندمان تولید بخار نقش تاثیرگذاری دارد همچنین طراحی صحیح و استاندارد در افزایش راندمان دیگ بخار موثر است، به همین دلیل باید گفت در وهله اول توجه به نقشه لوله کشی دیگ بخار از الزامات است.

در ابتدا بهتر است در مورد ساختمان کلی دیگ بخار اطلاع داشته باشید تا نقشه لوله کشی دیگ به بهترین نحو صورت گیرد که در ادامه بیان می گردد.

ساختار لوله کشی دیگ بخار

یک طراح در تولید دیگ بخار باید به جنس و ضخامت ورق استفاده شده در بدنه، کوره و صفحات آن توجه نماید تا با اصابت اشیای سنگین و ضربات به آن دچار خمیدگی و ساییدگی نگردد و تحمل وزن حجم زیادی از آب را داشته باشد.

نقشه لوله کشی دیگ بخار

طراحی نقشه لوله کشی دیگ بخار در نرم افزارهای طراحی نظیر اتوکد ترسیم می گردد سپس در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گیرد تا مصرف کننده بتواند با بهترین شیوه از آن استفاده نماید.

لوله کشی دیگ بخار با استفاده از لوله ها و اتصالاتی به صورت چند مرحله ای صورت می گیرد، مخزن دستگاه به صورت دوجداره با دستورات مرتبط بر روی دستگاه نصب می گردد.

یک طراح در نقشه لوله کشی دیگ بخار باید از پایه ای مستحکم واستاندارد استفاده نماید تا بتوان دیگ را بر روی آن قرار داد، سپس منبع انبساط را در بخش فوقانی دستگاه نصب کرد.

تولید دیگ بخار باکیفیت و مرغوب بستگی به نقشه لوله کشی دیگ بخار دارد، به همین دلیل در طراحی نقشه باید دستگاه را از تمامی زوایا بررسی کرد و حتی به ظاهر دستگاه نیز اهمیت داد، چرا که زیبایی دیگ نظر مخاطبان فراوانی را در سرتاسر جهان به خود جلب می نماید.

موارد قابل توجه در طراحی لوله کشی دیگ بخار:

میزان و سرعت عبور بخار از لوله باید به گونه ای تولید شود که در هر ثانیه بطور میانگین ۲۵ تا ۳۵ متر باشد.

نقشه لوله کشی دیگ بخار

اگرچه اتصالات کاربردی زیاد باشد و مسیر لوله کشی طولانی باشد باید قطر لوله ها را برحسب محیط مصرف طراحی نمود.

جهت کنترل لوله ها از بست های نگهدارنده استفاده شده که این بست ها این امکان را به لوله ها می دهند که از قابلیت چرخش و حرکت طولی برخوردار گردند که بسیار پرکاربرد است، بهتر این است که از حرکت های عمودی کمتر استفاده شود.

در نقشه لوله کشی دیگ بخار از تله های بخار جهت ممانعت از تجمع آب در لوله ها استفاده شده که از شیب مناسبی برخوردار است (شیب لوله ها بر حسب ظرفیت دستگاه متغیر است).

در لوله کشی دیگ بخار از مفاصل انبساط و خم های ویژه بمنظور پیشگیری از ایجاد نوسانات و خطرات احتمالی بهره گیری می شود، همچنین مابین خم های کاربردی از ارتباطات انبساط شدنی استفاده شده که کمک شایانی به افزایش کارای دیگ بخار نموده است.

در نقشه لوله کشی دیگ بخار به اندازه لازم از عایق بندی مناسب و پراکندگی هایی استفاده شده است که این اتصالات در بخش فوقانی لوله بخار واقع شده است.

همانطور که می دانید ظروف و موادی که شیمیایی هستند برای تجهیزات صنعتی مضر بوده و نباید از آنها در تولید لوله کشی دیگ بخار استفاده کرد، چرا که این مواد شیمیایی به مخزن تغذیه راه می یابند و مشکلات فراوانی برای دیگ به بار می آورد که جبران ناپذیر است.

بهتر است یک طراح در نقشه لوله کشی دیگ بخار از یک درب جهت بازدید داخل مخزن دیگ بخار استفاده کند تا مصرف کننده بتواند داخل دیگ را بررسی و از عدم وجود اشیای خارجی و جرم در دیگ مطمئن گردد، معمولاً این درب به درب آدم رو معروف است و بسیار مناسب برای دیگ های بخار صنعتی است.

پیشنهاد : رسوب زدایی دیگ بخار

نکات مهم:

در طراحی نقشه لوله کشی دیگ بخار باید دقت نمود تا حد امکان لوله ها در یک مکان از دیگ تجمع نگردند و ارتفاع زیادی نداشته باشند تا عملکرد بهتری از دیگ بخار مشاهده کنیم و از اشغال لوله ها جلوگیری گردد.

موارد قابل توجه در طراحی نقشه لوله کشی دیگ بخار

  • در طراحی نقشه لوله کشی دیگ بخار باید قطر لوله برحسب افت فشار و سرعت بخار مورد محاسبه قرار گیرد، بهتر است قطر لوله های رفت و برگشتی برحسب اتصالات پیش فرض تجهیزات صنعتی طراحی گردد.
  • بهتر است لوله کشی بخش های پایین دستگاه از قبیل شیرهای قطع و وصل، شیرهای کنترلی و اتصالات انبساط گیر بر پایه تخلیه آسان طراحی شوند، معمولا پایه تخلیه را برحسب تفکیک سازی و تجمع صحیح کندانسیت تعیین می کنند.

طراحی لوله کشی رفت در نقشه لوله کشی دیگ بخار

دیگ بخار با ظرفیت پایین مجهز به یک لوله است که به منظور خروج بخار به بهره برداری رسیده است، با کاهش سرعت بخار قطرات آب به سختی از خطوط رفت عبور می کنند و این بدلیل قطر مناسب لوله است، ولی در دیگ بخارهایی با ظرفیت بالاتر مجهز به چندین خروجی دیگ بخار هستند که کارایی چندین برابری دارند.

طراحی لوله کشی برگشت :

در طراحی نقشه لوله کشی دیگ بخار از لوله های برگشت استفاده شده که در دو سمت دیگ واقع شده است که این مورد در دیگ های فولادی بیشتر کاربرد دارد و معمولاً برای این دیگ ها از یک یا دو محل جهت نصب لوله ها استفاده شده است و گردش صحیح آب در این دو مکان صورت می گیرد.

نقشه برق دیگ بخار

برای طراحی نقشه برق در دیگ های بخار، اساسی ترین قطعات استفاده از تابلو برق است، در واقع تابلو برق یک محفظه جهت نصب و سیم کشی تجهیزات الکتریکی می باشد که تمامی کلیدهای کنترلی، قطعات حفاظتی و تجهیزات نمایشی نظیر فرکانس، ولتاژ، توان، جریان و … روی آن نصب می گردد.

در حالت کلی تابلوهای برق از ایجاد شوک الکتریکی به مصرف کنندگان جلوگیری می کند.

سایر مطالب
دیگ بخار صنعتی
دیگ بخار افغانی
اصول نگهداری دیگ بخار
قیمت دیگ بخار

اشتراک گذاری در : share   share   share   share  
برای ما پیام بگزارید :