تابلو برق دیگ بخار – مدار فرمان

دیگ بخار جزو تجهیزات پرکاربرد است که در کارخانجات، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی نقش تاثیرگذاری در استریل و ضدعفونی کردن مواد و ظروف دارد، ولی اگرچه قطعات تشکیل دهنده آن از نوع استاندارد نباشند مصرف کننده از لحاظ اقتصادی خسارات جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد، تابلو برق دیگ بخار از دسته مواردی است که حتماً می‌بایست به آن توجه ویژه کرد.

بدین منظور ما این مقاله را ارائه دادیم تا با عملکرد کلی تابلو برق دیگ بخار آشنا شوید و گونه‌های مختلف آن را را مورد ارزیابی قرار دهید.

 این شرکت با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی جهانی اقدام به تولید انواع تابلو برق دیگ بخار نموده که تاثیر فراوانی در صرفه جویی انرژی دارد نموده است.

این تابلو برق‌ها بصورت کاملاً حرفه ای به تولید رسیده‌اند و تجهیزاتی نظیر دیگ، مشعل و تمامی لوازم پیوسته آنها را مورد کنترل و بررسی قرار می‌دهد.

امنیت با تابلو برق دیگ بخار

تابلو برق دیگ بخار علاوه بر صرفه جویی بالا در ایمن بودن دستگاه نیز بسیار سهیم است، چرا که با تبدیل آب به بخار آب دیگ رو به کاهش می‌رود، در این صورت کنترل کننده از طریق تابلو برق دستورات لازم را به پمپ تغذیه داده و سبب روشن شدن پمپ می‌گردد، در نتیجه آب داخل دیگ به حد مطلوبی می‌رسد.

با افزایش آب دیگ، پمپ دوباره خاموش می‌شود که این دستور از سوی تابلو برق صادر می‌گردد، این عملیات بصورت مکرر اجرا می‌گردد و در امنیت و اطمینان بالای دستگاه نقش تاثیرگذاری دارد.

تابلو برق دیگ بخار

تابلو برق دیگ بخار این شرکت در دو نوع plc و lfl قابل تولید است، البته برحسب درخواست خریدار نوع تابلو بر روی دیگ بخار متصل می‌گردد.

مطالعه کنید : کارواش بخار

اجزای تشکیل دهنده تابلو برق دیگ بخار

در حالت کلی باید گفت تمامی عملیات مدار فرمان بر عهده تابلو برق دیگ بخار است، در تابلو برق برحسب ساختار مجهز به قطعات ذیل می‌باشد:

 • پوسته تابلو: تابلو برق دیگ بخار ( مدار فرمان دیگ بخار ) مجهز به پوسته ای است که جنس آن از ورق فلزی می‌باشد، به این پوسته قاب فلزی تابلو نیز می‌گویند.
 • رله فرمان: رله فرمان نقش فرمان دهی به تمامی بخش‌های تشکیل دهنده دیگ بخار را بر عهده دارد.
 • کنتاکتور مدار قدرت: این کنتاکتور وظیفه راه اندازی پمپ، موتور فن و مشعل را بر عهده دارد.
 • فیوز: هر تابلو برق متشکل از یک عدد فیوز است که جهت استفاده از مدار فرمان فاز آن نباید از یک عدد تجاوز کند (تکفاز)، بر روی تابلو برق‌های تولیدی این شرکت یک فیوز که ۶ آمپر به بالا است متصل شده است، البته آمپر فیوز برحسب ظرفیت تابلو برق متغیر است.
 • ترمینال: تابلو برق دیگ بخار از ترمینال‌های بی شماری تشکیل شده که تعداد آن به ۱۰۰ عدد نیز می‌رسد، ترمینال برحسب مصرف به گونه‌های مختلفی تقسیم شده است. بطور معمول از ترمینال بعنوان سیم کشی استفاده می‌شود و ارتباط ترمینال با کنتاکتور بواسطه ی فیوزها صورت می‌گیرد.
مدار فرمان دیگ بخار

عملکرد دستگاه

 • سیم‌های ارتباطی استفاده شده در مدار فرمان دیگ بخار از طریق کارت‌ها به بخش خروجی ترمینال فرستاده می‌شود.
 • سیم‌های ارتباطی مابین ترمینال‌های خروجی و کارت‌ها واقع شده است و بخش دیگر ترمینال را سیم‌هایی از سمت سایر تابلوها فراگرفته‌اند که در آن بخش فرمان به تابلو می‌رسد.

مطالعه کنید : دیگ بخار سونا

ماهیت مدار فرمان دیگ بخار

در گذشته از تابلوهای رله ای استفاده می‌شد که معایب فراوانی از جمله وزن بالا و نیاز به سیم کشی بالا را در بر داشتند، در نتیجه کار دستگاه را بسیار پیچیده می‌کرد، امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع تابلو برق دیگ بخار از جمله  PLC و lfd به تولید رسیده‌اند که کار سیستم را بیش از پیش راحت نموده و بسیار سبک می‌باشند و فضای زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهند.

همچنین این تابلو برق‌های دیگ بخار در صرفه جویی برق نقش تاثیرگذاری دارند، در نتیجه از لحاظ اقتصادی صرفه بالایی دارند و هزینه خرید دیگ بخار بعد از استفاده طولانی مدت قابل برگشت است.

مدار فرمان دیگ بخار این شرکت از دسته کنترل کننده‌های منطقی محسوب می‌شود که از توان مصرفی پایینی برخوردار است و از هزینه تعمیر و نگهداری راحتی برخوردار است.

مزایا:

 • ایمنی بالا
 • کم مصرف و با صرفه
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • سبک وزن
 • استفاده از تکنولوژی جدید جهانی
 • حمایت و پشتیبانی

سوالاتی که ممکن است بپرسید :

تابلو برق چیست ؟
تابلو برق در واقع مغر متفکر می باشد تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و …) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

قیمت تابلو برق دیگ بخار چقدر است ؟
در رابطه با قیمت تابلو برق بایستی گفت چون این سیستم بنابر نیاز مشتری طراحی و تولید می گردد بنابراین نمی توان قیمت واحدی را بیان نمود لذا برای اطلاع از قیمت تابلو برق با کارشناسان ما تماس بگیرید .

کاربرد تابلو برق یا همان مدارفرمان در دیگ بخار چیست ؟
کاربرد تابلوبرق دیگ بخار در کنترل جریان و ابزارهای دیگر و هم چنین کاهش مصرف آب و بهینه کردن مخزن دیگ بخار می باشد .

سایر مطالب
بویلر روغن داغ
دیگ بخار افغانی

اشتراک گذاری در : share   share   share   share  
برای ما پیام بگزارید :