سایلنسر دیگ بخار – صدا خفه کن

یکی از پارامترهای مهم دیگ بخار جلوگیری از شدت صدای تولیدی آن است چرا که صوت بالا که بیش از حد مجاز است برای سلامتی انسان زیان آور است، بدین منظور این شرکت با پیشرفت تکنولوژی سایلنسر دیگ بخار را جهت قطع صدای حاصل از آن تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است.

در حالت کلی سایلنسر دیگ بخار یک نوع صدا خفه کن است که در ورودی فن سانتریفوژ دیگ بخار قابل نصب است، سایلنسر با بهره گیری از تکنولوژی روز طراحی شده و در ظرفیت های مختلف موجود می باشد.

سایلنسر از قابلیت سفارشی سازی نیز برخوردار است و مصرف کننده می بایست برطبق شرایطی محیطی نوع مناسب این دستگاه را درخواست نماید، سایلنسر با الکترواستاتیک پوشش داده شده و رنگ آن پودری می باشد.

سایلنسر چیست؟

سایلنسر یا صدا خفه کن از دسته تجهیزات صنعتی است که از آن جهت استهلاک و قطع صوت حاصل از دیگ بخار و سایر کاربردهای صنایع استفاده می شود و از قدرت و شدت صدا تا میزان دلخواه و مشخصی می کاهد، این دستگاه به منظور کاهش میزان صدا از مکانیسم پخش کننده و جذب کننده تبعیت می کند که در هر دو حالت عملکردی خطی و ونت دارند.

مقدمه:

به اختصار می توان گفت سایلنسر دیگ بخار از دسته صدا قطع کن های جذبی است که سازگاری بالایی با زیست محیط دارد چرا که از ایجاد آلودگی صوتی جلوگیری می کند، در واقع با تهیه سایلنسر می توان صوت های حاصل از  فشار کاری و فشار اتمسفر را کاهش و با آرامش بیشتری بخار مورد نیاز را تامین نمود.

سایلنسر دیگ بخار دو نوع هستند که شامل:

 1. سایلنسر ونت:

کاهش صدا در سایلنسر ونت با بهره گیری از مواد جاذب صوت و دیفیوزر صورت می گیرد و از آنها بمنظور کاهش صوت حاصل از دیگ بخار و کمپرسورها استفاده می شود.

 • سایلنسر خطی:

بطور معمول این نوع سایلنسر همانند اجکتور در بخش خروجی لوازم مولد نویز برقرار می گردد.

سایلنسر دیگ بخار – صدا خفه کن

صوت:

واحد اندازه گیری صوت برطبق دسی بل (db) محاسبه می شود و باید گفت صوت یکی از وجه های انرژی مکانیکی است که از ویژگی های اصلی آن قدرت و شدت است، از دیگر وجه صوت می توان به فرکانس آن اشاره کرد که برحسب هرتز محاسبه می گردد و از قابلیت به نمایش گذاشتن میزان ایجاد نوسان یک موج صوت در ثانیه برخوردار است.

علت استفاده از سایلنسر:

در واقع میزان صوت شنوایی توسط گوش انسان از 20 تا 20000 نرمال است و اگرچه از این حد تجاوز کند در سلامتی افراد خلل ایجاد می شود، همانطور که می دانید دیگ بخار زاگرس ماشین مجهز به شیر اطمینان است و میزان صدای تولیدی آن به بالای 155 دسی بل نیز می رسد به همین دلیل باید تا حد الامکان از میزان صدای تولیدی آن کاهش داد و این عامل تنهااز طریق سایلنسر دیگ بخار میسر است.

برطبق مطالعات بعمل آمده به اثبات رسیده که میزان صدای استاندارد 75 تا 80 db می باشد و بیش از این مقدار توصیه نمی شود، یک سایلنسر استاندارد از قابلیت کاهش صدا تا 80 درصد برخوردار است و به مصرف کننده کمک می کند با آرامش بیشتری از دیگ بخار استفاده نماید، همین عامل سبب محبوبیت بیش از پیش این محصول در بین مصرف کنندگان شده است.

دی اریتور دیگ بخار

اجزای تشکیل دهنده سایلنسر:

 • محفظه انبساط
 • ديفيوزر
 • سطوح جذب کننده صوت

عملکرد سایلنسر دیگ بخار

زمانی که جریان از شیر فشار شکن عبور می کند که همان عملیات انبساط صورت می گیرد، قسمتی از انرژی مکانیکی تبدیل به انرژی صوت می گردد که این انرژی صوتی از سطح فرکانس پایین و شدت بالایی برخوردار است، بطور معمول باید از شدت این صدای تولیدی تا میزانی کاهش داد تا به حد مجاز خود برسد.

در این مرحله لایه های جاذب عمل می کنند که جهت افزایش راندمان مطیع فرکانس است، در واقع سایلنسر دیگ بخار به منظور جذب امواج صوتی در ابتدا جهت قرارگیری در چارچوب مورد نظر در فرکانس آن تغییراتی ایجاد کرد و کاهش میزان شدت و قدرت صوت از طریق مواد جاذبه صورت می گیرد.

دیفیوزر جهت تشکیل امکان جذب بیشتر میزان فرکانس را افزایش می دهد و به منظور پیشگیری از مضرات به بخش های داخلی سایلنسر فشار جریان را تا حدودی کاهش می دهد، در این مرحله جریان ورودی به سایلنسر از دیفیوزر گذر می کند سپس این جریان جهت رسیدن به خروجی مطلوب به محفظه وارد می شود.

دیگ بخار سونا

قابلیت های سایلنسر دیگ بخار:

 1. قطع صوت و صدای موجود در منبع تولید
 2. کاهش صدای تولیدی پیشین
 3. طرد کردن صدا از نواحی حساس دیگ بخار
 4. انتقال صوت
 5. کاهش آلایندگی های صوتی و سازگاری بالا با محیط زیست

موارد قابل توجه در انتخاب ظرفیت سایلنسر:

 1. توجه به دبی بخار ورودی به سایلنسر
 2. توجه به دما و فشار بخار ورودی به سایلنسر
 3. توجه به صدای موجود در دستگاه بدون سایلنسر
 4. توجه به افت فشار لازمه کارفرما در سایلنسر
 5. توجه به موقعیت نصب سایلنسر بخار
 6. توجه به نازل و سایز لوله ورودی به سایلنسر بخار

سایر مطالب ما :

نقشه لوله کشی دیگ بخار
اصول نگهداری دیگ بخار
درباره ی زاگرس ماشین

قسمت نظرات :
 1. avatar سیروس قاسمی

  سلام

  برای لوله های خروجی بخار و لوله های خروجی دستگاه بلور نیاز به صدا خفه کن دارم لطفا راهنمایی نمایید

ارسال نظرات