راهنمای خرید دیگ بخار با کیفیت

امروزه بویلر به یک وسیله کارساز در صنایع مختلف از قبیل کارواش ها، موتورخانه ها، صنایع شیمیایی و غذایی، نیروگاه ها و … تبدیل شده است، از این رو باید گفت یک بویلر مناسب از معیارهای مختلفی تشکیل شده و ما در این مقاله راهنمای خربد یک دیگ بخار خوب را مورد بررسی قرار داده ایم تا کاربران در زمان تهیه بویلر بتوانند دستگاه را با بهترین شرایط خرید نمایند.

انتخاب بویلری که نیازها و مایحتاج مصرف کننده را بطور کامل برطرف می کند از عوامل حیاتی در صنایع محسوب می شود تا تبخیر آب با بهترین نحو تامین و به محیط پیرامون انتقال یابد.

همانطور که می دانید مصرف کنندگان بیشتر مواقع به علت عدم استفاده از دیگ بخار استاندارد، هزینه های گزافی بمنظور تعمیر و نگهداری آن صرف می کند که اصلاً بصرفه نیست ولی استفاده از قطعاتی مرغوب و استاندارد از هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه می کاهد و قیمت تمام شده آن را بطور چشمگیری می دهند.

راهنمای خرید دیگ بخار

 • قابلیت تولید بخار و یا آب داغ
 • برخورداری از استانداردهای معتبر جهانی
 • تعداد بویلرها
 • میزان بار بویلر
 • ملاحظات عملکردی
 • ملاحظات خاص

انتخاب ظرفیت بویلر :

اگرچه از بویلر بخار جهت استفاده در ساختمان ها و مکان های کوچک استفاده می شود بهتر است از بویلری با ظرفیت پایین استفاده شود (زیر ۱ تن)، اما اگرچه از بویلر بمنظور تامین بخار در محیط های بزرگ نظیر نیروگاه ها استفاده می شود بهتر از دیگ هایی با ظرفیت بالا استفاده شود تا توان حرارتی تا چندین برابر افزایش یابد.

به بیانی دیگر باید گفت جهت تامین حرارت های مقطعی و ناگهانی بهتر است از دیگ بخار هایی با ظرفیت بالا استفاده گردد تا بیشترین میزان تولید بخار ایجاد گردد.

بویلر

معیارهای لازم جهت انتخاب قطعات دستگاه:

راهکارهای مختلفی جهت جلوگیری از اتلاف حرارت بویلر بخار وجود دارد که متداول ترین آن عایق بندی صحیح بدنه و درب دستگاه است، در انتخاب دیگ بخار به این موضوع اهمیت ویژه ای گردد تا دستگاهی با بالاترین راندمان داشته باشید.

در حالت کلی ظرفیت دستگاه می بایست برحسب هدررفت حرارت و گرمایش مورد نیاز محیط و ورود هوا محاسبه گردد.

در مقاله راهنمای خرید به جنس بدنه دستگاه در چندین نوع قابل تولید است که شامل چدن، فولاد و استیل است، اگرچه به بویلری با ظرفیت پایین نیاز است بهتر از دیگ چدنی استفاده شود و نیز چدن قیمت مناسب تری دارد، بیشتر بویلرهای تولیدی از فولاد می باشند چرا که فولاد استحکام بالایی در برابر حرارت دارد و با استفاده طولانی مدت دچار زنگ زدگی نمی شود.

استیل فلزی مرغوب و باکیفیت است که هزینه تمام شده بالایی دارد، ولی باید گفت این فلز جزو بهترین فلزاتی است که در بازار وجود دارد و هرگز دچار ساییدگی و زنگ زدگی نمی گردد، ولی باید گفت این فلز نسبت به سایر فلزات هزینه بالاتری دارد. 

راهنمای انتخاب دیگ بخار بر حسب ساختار :

بویلرها برحسب ساختار در انواع و ظرفیت های متعددی تولید می شوند که متداول ترین نوع شامل بویلر چدنی، الکتریکی، فایرتیوب و واترتیوب است.

 • بویلر چدنی :

در دیگ بخار هایی با ظرفیت پایین بیشتر از جنس چدن استفاده می شود، این نوع بویلر نسبت به سایر بویلرها از سطح راندمان کمتری برخوردار است و فضای مورد نیاز برای کف نیز پایین است، در نتیجه هزینه اولیه آن نسبتاً پایین بوده و تعداد انتخاب ها بسیار کم است.

 • بویلر بخار الکتریکی :

فضای مورد نیاز برای کف در این نوع دیگ بخار بسیار کم است ولی در عوض از سطح راندمان بالایی برخوردار بوده و هزینه اولیه این بویلر نسبتاً بالا می باشد.

بویلر الکتریکی از لحاظ تعداد انشعابات متوسط بوده و از قابلیت تامین آبگرم و بخار با سطح فشار کم برخوردار است. در واقع فشار بخار این بویلر در بیشترین مقدار ۹۰۰ psig می باشد.

 •  بویلر فایرتیوب (لوله آتشی):

این نوع بویلر از راندمان بالایی برخوردار است و فضای کف لازمه از متوسط تا بالا متغیر است، این بویلر از قابلیت نگهداری پایینی برخوردار است و هزینه اولیه آن از متوسط تا بالا متغیر می باشد.

همچنین باید گفت محدوده فشار آب داغ و بخار فشار پایین از ویژگی های بویلر فایرتیوب محسوب می شود و استفاده های آن از نوع گرمایشی تولیدی می باشد.

 • بویلر واترتیوب:

دیگ بخار واترتیوب از راندمان نسبتاً خوبی (متوسط) برخوردار است و فضای کف مورد نیاز بالا بوده و باید گفت هزینه اولیه دستگاه در سطح بالایی قرار دارد، بویلرهای بخار واترتیوب دارای انشعابات بالایی بوده و آب داغ را با دمای بالایی تامین می کند.

موارد قابل توجه :

 • در  صورتی که مصرف کننده نیاز به تولید بخار لحظه ای داشته باشد، بهتر است از بویلر فایرتیوب که از مخزن ذیره بزرگی برخوردار است استفاده نماید، چرا که در این شرایط به مقدار فراوانی بخار نیاز است که در طی دوره ای کوتاه به مصرف می رسد.
 • مشعل یکی از اجزای اصلی بویلر است که در انتخاب آن باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت، چرا که این  سیستم تمامی نیازهای دیگ بخار را جواب می دهد، اولین معیار در انتخاب مشعل توجه به ظرفیت بویلر است و باید مشعل را برحسب ظرفیت بویلر انتخاب کرد.
 • مشعل مناسب نیاز به کنترلگری قوی دارد تا بار مورد نیاز را تامین و تغییرات موجود را حس نماید، در واقع ایجاد احتراق بر عهده مشعل است و مشعل باید به گونه ای طراحی شود که به راحتی سوخت را به انرژی حرارتی تبدیل نماید.
 • تعداد پاس ها از دیگر معیارهای بویلر است که در انتقال دهی حرارت در دستگاه تاثیرگذار است، هر چه تعداد پاس زیاد باشد بای کارایی و میزان حرارت دهی بویلر نیز افزایش می یابد. در حالت کلی بویلری که از سطح حرارتی بالایی برخوردار است براساس هر اسب بخار دستگاه تعیین شده و حتی با تنش های حرارتی بسیار کم نیز  قابل استفاده است.

پشتیبانی بویلر:

 تمامی قطعات بویلر باید دارای استاندارد و گارانتی باشند تا بعدها در صورت وجود نواقص بتوان با واحدهای پشتیبانی هماهنگ و اقدام به تعویض و یا تعمیر آن نمود، بسیاری از شرکت های تولیدی، بویلر را چندین سال ضمانت می کنند و خدمات پس از فروش نیز تا ۵ سال قابل ارائه است، این در حالی است که اگرچه در حین خرید به ضمانت دستگاه توجه نکنید و بعد از استفاده متوجه عیبی در آن شوید با مشکل مواجه خواهید شد، از این رو تهیه دیگ بخار گارانتی دار از الزامات است.

مشاهده مطلب : قیمت دیگ بخار

ملاحظات خاص:

این بدین معنی است که باید برای بویلر فضای کف لازه، کل فضای لازمه، محیط نگهداری قابل دسترس، محل لوله کشی، دودکش و غیره در نظر گرفته شود.

تخلیه بویلر و سیستم رسوبگیر:

هر بویلری جهت ارتقا و افزایش طول عمر به تخلیه و سیستم رسوب گیر دارد، چرا که آبی که وارد مخزن می شود از مقادیری مواد معلق برخوردار است، در واقع میزان ناخالصی های آب به کیفیت آب و فرآیندهای عملیات های دیگ بخار بستگی دارد.

مبدل حرارتی
دی اریتور

اشتراک گذاری در : share   share   share   share  
برای ما پیام بگزارید :