مبدل حرارتی – قیمت مبدل حرارتی استخر صفحه ای

مبدل های حرارتی Heat exchanger تقریبا پرکاربردترین عضو در فرآیندهای شیمیایی اند. مبدل حرارتی، نوعی دستگاه صنعتی است که برای انتقال حرارت بهینه بین یک سیال داغ و یک سیال سرد استفاده می شود. در برخی از انواع مبدل حرارتی، فرآیند انتقال گرما از طریق واسطه های فلزی صورت می گیرد، بدون اینکه دو سیال با یکدیگر تماس داشته باشند. سیال ممکن است مایع یا گاز باشد. به این صورت که دو سیال با دمای مختلف را وارد محفظه می کنند و میان آن ها انتقال حرارت صورت می گیرد. مبدل های حرارتی به منظور ارتقای جریان انرژی در مراحل حد واسط در فرآیندهای مهندسی و یا با هدف آزاد کردن گرما به محیط استفاده می شوند.

انواع مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی بر اساس کاربری ، شکل انتقال حرارت  ، نوع ساخت و … دسته بندی های مختلفی دارد. کاربردهای متنوع مبدل های حرارتی باعث تولید این محصول در طرح ها و قابلیت های مختلف شده است. در اینجا به انواع مبدل های حرارتی در تاسیسات حرارت مرکزی و تهویه مطبوع اشاره می شود.

 • مبدل حرارت لوله ای (tube heat exchangers) یا دو لوله ای
 • مبدل حرارتی پوسته و لوله (shell & tube heat exchangers)
 • مبدل حرارتی صفحه ای (Plate heat Exchanger)
 • مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای (Fin Heat Exchanger)

که به توضیح هر یک می پردازیم.

مبدل حرارتی

مبدل های حرارت لوله ای یا دو لوله ای

اساس کار در مبدل های حرارتی لوله ای برپایه انتقال حرارت بین دو لوله می باشد. به همین دلیل به این نوع ، مبدل حرارتی دولوله ای هم گفته می شود. یک لوله با قطر کوچک درون لوله ای دیگر با قطر بزرگتر و به صورت هم مرکز قرار می گیرد و انتقال حرارت از طریق جداره لوله کوچک تر بین دو سیال انجام می شود. معمولا سیال گرم تر را درون لوله به جریان در می آورند تا اتلاف حرارتی به محیط به حداقل برسد. همچنین سیالی که باعث خوردگی می شود را نیز درون لوله قرار می دهند. زیرا اولا با این کار فقط قسمت درونی لوله خورده شده و پوسته سالم می ماند، دوما تمیز کردن داخل لوله ها آسان تر می باشد. این نوع ساده ترین نوع مبدل است که بزرگترین عیب آن ، توان انتقال حرارت کمتر نسبت به سایر مبدل ها به خاطر سطح تبادل حرارتی کم آن است. از این نوع بیشتر برای تبادل حرارت بین سیالات گازی شکل استفاده می شود. همچنین زمانی که فشار یکی از دو سیال یا هر دو بالا باشد می توان از این نوع استفاده نمود.

مزایا و معایب مبدل حرارتی لوله ای

از مزایای مبدل حرارتی میتوان به ساخت و طراحی ساده، هزینه ساخت کم، کنترل ساده جریان، نگهداری و  پاک سازی آسان، کاربرد در فشارهای بالا اشاره نمود. همچنین در صنعت معمولا برای سیالاتی که رسوب زا هستند از مبدل های حرارتی دو لوله ای استفاده می شود.

یکی از مهمترین معایب این نوع از مبدل ها این است که سطح انتقال حرارت کمی داشته و فقط برای مبدل های کوچک و با ظرفیت کم مناسب است. به عبارت دیگر میزان انتقال گرما در واحد سطح گرمایی آن ها کم است.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی پوسته و لوله

مبدل حرارتی پوسته و لوله (shell & tube heat exchangers) یا در اصطلاح، STHE برای کاربرد های مختلف در اندازه های گوناگون طراحی و ساخته می شوند و پرکاربردترین نوع مبدل های حرارتی هستند که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

مبدل حرارتی پوسته و لوله نوعی از مبدل حرارتی است که یک سیال از درون دسته ای از لوله ها عبور کرده و سیال دیگر در محفظه مبدل، حرکت می کند. در این مبدل، لوله ها توسط یک پوسته پوشانده شده اند. از درون لوله ها معمولا یک سیال مایع با دمای کم و اطراف لوله ها یک سیال گازی شکل با دمای بالا جریان می یابد. جنس لوله ها معمولا از مس و در برخی موارد با توجه به نوع کاربری می تواند از برنج ، آلومینیوم ، استیل ، نیکل و غیره باشد. اجزای تشکیل دهنده یک مبدل حرارتی پوسته و لوله عبارتند از: لوله، صفحه لوله، پوسته، سر جلو، سر عقب و صفحات نگهدارنده.

مبدل های حرارتی پوسته و لوله به صورت وسیعی به عنوان خنک کن های روغن ، چگالنده ها و پیش گیرمکن ها در نیروگاه ها و به عنوان مولد های بخار در نیروگاه های هسته ای و در کاربرد های صنایع فرآیندی و شیمیایی استفاده می شوند.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل حرارتی صفحه ای (Plate heat Exchanger) یا در اصطلاح، PHE نوعی مبدل حرارتی است که انتقال حرارت از طریق صفحات وسیع از جنس فولاد ضد زنگ، میان دو سیال انجام می شود. مبدل حرارتی صفحه‌ای با استفاده از تعداد زیادی صفحات فلزی نازک،موجب تبادل حرارت بالا بین سیال گرم و سرد می‌شود.اساس عملکرد این نوع مبدل به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد و گرم وارد مبدل می‌شوند. سیالات وارد شده به صورت یکی در میان بین صفحات فلزی جریان می‌یابند و با یکدیگر تبادل گرما می‌کنند. در اصل گرما از سیال گرم به سیال سرد منتقل می شود.

یکی از معایب این مبدل ها در مقایسه با انواع مبدل پوسته و لوله این است که فشار کمتری را تحمل می کنند و برای کاربردهای فشار بالا معمولا از نوع پلیتی استفاده نمی شود.

مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای

مبدل حرارتی هوا خنک (Fin Heat Exchanger) که به آنها فن دار یا درای کولر نیز گفته می شود، از یک یا تعدادی کویل (لوله های متعدد رفت و برگشتی با پره هایی در اطراف آن) و یک یا تعدادی فن تشکیل شده اند (همانند رادیاتور اتومبیل) که سیال با درجه حرارت بالا از داخل کویل عبور می کند و در اثر وزش هوا توسط فن ها از سطح بیرونی کویل و در نتیجه برخورد ذرات هوا با سطح داغ لوله ها و پره های کویل، حرارت اضافی از سیال با درجه حرارت بالا گرفته می شود. مبدل های هوا خنک خود به انواع عمودی، افقی و V شکل تقسیم می شوند.

کاربردهای مبدل حرارتی

یک مبدل حرارتی بر خلاف نام این دستگاه، قابلیت خنک سازی انواع سیالات را نیز دارد. فرآیند خنک سازی یکی از مراحل مهم در صنعت نفت و پتروشیمی می باشد زیرا تعدادی از مایعات و گازها مانند اتیلن ، پروپیلن ، بنزن ، اتان ، پروپان ، بوتان و … نیاز به خنک سازی دارند.  

از نمونه کاربرد های مبدل های حرارتی نوع پوسته و لوله و نوع صفحه ای میتوان به تقطیر حلال ها و مخلوط های چند ماده ای، خنک کاری (کولر) و گرمادهی (هیتر) راکتورها و نگهدارنده محصولات، به عنوان کولر هیدروکربن ها، خنک کاری مدارات آب، بازیافت حرارت در فرآیندهای پتروشیمی مانند بازیافت حرارت بنزن،  به عنوان کندانسور و اواپراتور، گرمکن گاز طبیعی (قبل یا بعد از انبساط)، گرم کردن سوخت ها برای کاهش ویسکوزیته آنها،  تولید آب داغ به عنوان گرمکن آب تغذیه بویلر،گرم کننده نفت خام و گاز ترش، پیش گرمکن آب ، خنک کاری آن و خنک کاری محصول مایع در فرآیند متانول، خنک کاری سدیم هیدروکسید، پیش گرمکن نفت در فرآیند اتیلن و هر بخشی از صنعت پتروشیمی ، نفت و گاز که به انتقال گرما در آن نیاز باشد.

انتقال حرارت در مبدل حرارتی

انتقال حرارت در هر مبدل حرارتی بنا بر درجه حرارت سیال ها به سه صورت زیر صورت می پذیرد:

 • انتقال حرارت هدایتی
 • انتقال حرارت جابجایی
 • انتقال حرارت تشعشعی

مبدل حرارتی استخر

جهت گرمایش آب استخر از مبدل های حرارتی استخر دارای دو مدار گردش استفاده می گردد که در یک سمت آب گرم دیگ بخار و در سمت دیگر آب استخر در حال گردش می باشد. شرکت زاگرس ماشین با تولید و فروش هر دو محصول، تجهیزات موردنیاز استخر ها را فراهم می نماید.انتخاب مبدل مناسب استخر باید با توجه به نوع استخر روباز یا سر پوشیده/عمومی یا خصوصی، میزان اختلاف دما جهت افزایش دمای آب استخر، تعداد مبدل موردنیاز، مدت زمان مورد نیاز جهت گرمایش استخر صورت گیرد.  این مهم را باید در نظر داشت که استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای برای گرمایش استخر توصیه نمیشود.

مبدل هایی که امروزه در بازار تاسیسات جهت گرمایش استخر عرضه می شوند به دو صورت مبدل حرارتی تمام استیل و پوسته لوله مسی می باشد. با وجود اینکه سرعت گرم کردن هر دو نوع یکسان است اما مبدل حرارتی تمام استیل بسیار گران تر از مبدل های مسی می باشند. مبدل هایی تمام استیل از 18 فوت تا 72 فوت قابل عرضه می باشد ولی مبدل های حرارتی مسی در هر فوت دلخواهی با توجه به حجم استخر طراحی میشوند. در انتخاب مبدل حرارتی استخر مناسب حجم استخر و دمای مدنظر دخیل می باشد. دقت شود درصورت استفاده مبدل حرارتی استخر برای جکوزی، دمای مدنظر باید با حسایت بیشتری تعیین گردد.

تیم مشاوره و فروش شرکت زاگرس ماشین، شما را در این انتخاب راهنمایی مینماید.

انتخاب مبدل حرارتی مناسب

انتخاب مبدل حرارتی مناسب با کاربری موردنیاز میتواند یک مرحله مهم در خرید محسوب شود. تیم مشاوره و کارشناسان فروش محصول شرکت زاگرس ماشین با تلاش بر آگاهی دادن جوانب مختلف ،درصدد کمک به مشتری در انتخاب محصول می باشند. مواردی که باید برای انتخاب مبدل حرارتی مناسب برای هر کاربردی در نظر گرفته شود تا مبدل با راندمان و ایمنی بالا کار کند، عبارتند از :

 •  ویسکوزیته و خواص سیالی که قرار است خنک یا گرم شود.
 •  دما و فشار سیالات ورودی و خروجی به مبدل
 •  دبی جریان
 •  تغییر یا عدم تغییر فاز سیالات

در مواقعی که فشار و دمای سیالات بسیار زیاد باشد (دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد یا فشار ۳۵۰ بار) از نوع خاصی از مبدل ها که از یک تیوب (لوله) بلند مارپیچ تشکیل شده است، استفاده می شود. در دماها و فشارهای کمتر از این مقدار از دسته ای از این تیوب ها که داخل پوسته جاسازی شده اند، استفاده می شود تا انتقال گرما بین دو سیال از طریق جداره لوله ها، انجام بگیرد که به (Single spiral tube و spiral tube) معروفند.

طراحی و تولید کننده مبدل حرارتی

شرکت زاگرس ماشین، به کمک تیم کارشناسی و مشاوران مجرب با در نظر گرفتن اهداف و معیارهای خریداران گرامی اقدام به فروش انواع مبدل های حرارتی در طرح و اندازه و ظرفیت موردنظر می کند. کیفیت بالا، قیمت مناسب، تولید محصول مطابق نیاز مشتری و قابلیت نصب و راه اندازی به صورت عمودی و افقی از مزایای رقابتی شرکت زاگرس ماشین در حوزه فروش انواع مبدل های حرارتی می باشد. شرکت زاگرس ماشین با تنوع در مواد اولیه مورد استفاده با توجه به نوع کاربری ، ویسکوزیته ، دبی ، دما ، فشار ، تغییر فاز سیالات و کم کردن حجم مبدل با استفاده از افزایش سطوح انتقال دهنده حرارت به روش های مختلف توسط مهندسین ماهر تلاش در کسب رضایت خریداران گرامی را دارد.

شرکت ما مفتخر است با چندین سال سابقه ساخت و تولید مبدل های حرارتی در طرح ها، ابعاد و ظرفیت های مختلف بهترین محصولات را برای مشتریان عزیز ارائه نماید. اصول طراحی پروژه های مبدل حرارتی به این شرح است :

بازدید و بررسی محل توسط مهندسین خبره و باتجربه جهت جمع آوری اطلاعات راجع به نوع کاربری، نوع سیالات جاری، دمای ورود و خروج به مبدل، بررسی دقیق شرایط محیط، بررسی دقیق محل نصب

 1. بررسی درخواست مشتری ارجمند برای پروژه اختصاصی مدنظر وی
 2. محاسبه و انتخاب بهترین نوع مبدل
 3. تهیه نقشه های ساخت مبدل حرارتی
 4. ارائه پیش فاکتور از طرف شرکت ما
 5. عقد قرارداد ساخت مبدل حرارتی
 6. بررسی مبدل حرارتی در کارخانه
 7. تحویل و نصب در محل پروژه
 8. آموزش و مشاوره و همچنین آغاز گارانتی و خدمات پس از فروش

شرکت ما با ارائه مبدل های حرارتی با استاندارد بالا و کیفیت عالی نیاز شما عزیزان را به نحو احسن تامین می کند.

مبدل های حرارتی تولیدی ما چه ویژگی هایی دارند؟

 • طراحی مطابق با استانداردهای روز
 • تحلیل های حرارتی و سیالاتی با نرم افزارها و بررسی راهکارهای جریانات برای به حداکثر رساندن نرخ انتقال حرارت و راندمان
 • استفاده از ستاره های پنج پر آلومینومی در داخل لوله های مبدل پوسته و لوله
 • استفاده از لوله های مسی با شیار داخلی
 • استفاده از اتصالات محکم
 • قابلیت دسترسی راحت به اجزای داخلی مبدل حرارتی
 • استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوب و با کیفیت
 • قیمت مناسب و گارانتی

قیمت مبدل حرارتی عوامل مختلفی بر روی قیمت مبدل حرارتی تاثیر گذار است. قیمت مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل هوا خنک و مبدل حرارتی صفحه براساس نوع مبدل که مبدل ها دارای انواع متفاوتی چون : مبدل های حرارنی، مبدل های کندانسور و اواپراتورها تقسیم می گردند. سپس جنس لوله ها و صفحات بر اساس نوع کاربری ، دما، فشار و شرایط محیطی تعیین می شود که تاثیر زیادی بر روی انواع مبدل حرارتی دارد. جنس لوله ها معمولا از آلومینیوم، مس، فولاد کربنی، برنج، آلیاژ نیکل، فولاد ضد زنگ است، بسیار طبیعی است که نوع فلزی که انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی بر روی قیمت داشته باشد. سومین عامل فشار کاری سیالاتی است که با هم تبادل حرارت انجام می دهند هر چه فشار بیشتر باشد تجهیزات با دوام تری باید به کار گرفته شود که این نیز قیمت مبدل حرارتی را افزایش خواهد داد .

برای اطلاع از قیمت دقیق مبدل حرارتی مدنظر خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمائید.

سایر محصولات ما :
دیگ روغن داغ
کارواش بخار
دیگ آب گرم
دیگ بخار صنعتی

قسمت نظرات :
 1. avatar وحید لواسانی

  با سلام
  لطفا در سریعترین زمان ممکن به این جانب اطلاع دهید که آیا شرکت محترم شما در زمینه تولید و تامین مبدل های حرارتی نیز فعالیت دارد؟
  امیدوارم فردا روز یک شنبه 21 فروردین پاسخ شما را از طرق تماس تلفنی دریافت کنم.
  با تشکر
  وحید لواسانی
  0912777****

ارسال نظرات