مشعل دیگ بخار

مشعل یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار است و وظیفه حرارت دهی به آب را بر عهده دارد، در حالت کلی مشعل را بر اساس ظرفیت و نوع دیگ بخار انتخاب می‌کنند، یعنی ارزش حرارتی سوخت مایع و قدرت حرارتی دیگ را مورد ارزیابی قرار می‌دهند سپس مشعل مورد نظر را تهیه می‌کنند.

انتخاب مشعل ایده آل در افزایش راندمان دیگ بخار نقش تاثیرگذاری دارد، در واقع مقداری از حرارت تولیدی از طریق دودکش دفع می‌گردد و حتماً می‌بایست راندمان مشعل را مورد ملاحظه قرار داد. در واقع جهت انتخاب مشعل باید به نوع کوره نیز دقت نمود.

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار

همانطور که مشخص است مشعل سوخت را تبدیل به پودر می‌کند و از این لحاظ می‌توان مشعل را به سه دسته ذیل دسته بندی کرد:

  1. نوع فشاری: (در این نوع، سوخت تنها با فشردن یک تلمبه به درون دیگ پرتاب می‌گردد، بدین ترتیب هوا می‌تواند از سمت نازل به صورت طبیعی نفوذ کند).
مشعل دیگ بخار
  1. فشار بخار یا هوا: (ارسال سوخت به درون دیگ در نوع دوم توسط فشار هوا صورت می‌گیرد، البته فشار بالای هوا در این نوع سوخت سبب می‌شود صدای بلندی تولید شود).
  2. فشار ضعیف هوا: (باید گفت نوع سوم بی نقش ترین مشعل محسوب می‌شود چرا که متشکل از دو مشعل با فشار زیاد و فشار کم است).
مشعل دیگ بخار


مشعل دیگ بخار چیست؟

مشعل دیگ بخار قطعه‌ای برای ایجاد احتراق است که در محیطی امن هوا را با سوخت ترکیب می‌کند و انرژی سوخت را به انرژی حرارتی تبدیل می‌نماید که منجر به ایجاد مقداری گاز می‌شود، بدین ترتیب حرارت ایجاد شده و آب داخل دیگ بخار داغ می‌شود و تبدیل به بخار می‌شود؛ در حالت کلی مشعل دیگ بخار وظیفه گرمایش آب را بر عهده دارد.

مشعل دیگ بخار زاگرس

علت روشن نشدن مشعل دیگ بخار

بیشتر اوقات برای مصرف کنندگان این سوال پیش می‌آید که چرا مشعل دیگ بخار روشن نمی‌شود، در جواب این سوال باید گفت روشن نشدن مشعل دلایل متعددی دارد که ذیل به اصلی ترین آنها اشاره شده است:

  • احتمال دارد چشم الکتریکی آلوده باشد و یا در مقابل آن مانعی قرار گرفته باشد.
  • احتمال دارد اتصالات الکتریکی بطور دقیق محکم نشده و یا بصورت وارونه بسته شده باشد.
  • اختلاط بین هوا و سوخت متناسب نیست، به همین دلیل شعله بطور کامل ایجاد نمی‌گردد.
  • سیستم کنترل کننده آب دارای اشکالاتی است که سبب عدم روشن شدن مشعل می‌گردد.
  • احتمال دارد روشن نشدن مشعل دیگ بخار به دلیل عدم اتصال صحیح و گیر کردن شناور باشد.
  • بعضی وقت‌ها وجود اشکال در کنتاکتور پمپ منجر به روشن نشدن مشعل می‌گردد.
  • عدم محکم کاری اتصالات روی پایانه و سوختن فیوز در مدار از دیگر مواردی هستند که نقش تاثیرگذاری در عدم روشن شدن مشعل دارند.

به بیانی دیگر باید گفت مشعل دیگ بخار سبب می‌شود سوخت و هوا ترکیب شده و بطور صحیح کنترل گردند، همچنین در کوره حرارت متعادل و نرمی ایجاد می‌کند.
مطالعه کنید : دیگ بخار

نحوه کارکرد مشعل دیگ بخار

جهت استفاده از مشعل دیگ بخار باید اختلاف فشار آن را بررسی نمود و فاصله را تا جایی که ممکن است زیاد کرد تا بصورت غیرمستقیم حرارت ایجاد گردد، در واقع هر چقدر فشار کمتر باشد راندمان احتراق چندین برابر می‌گردد.

مطالعه کنید : دیگ بخار خشکشویی

اگرچه مصرف کننده در حال استفاده از بخار دستگاه باشد بخار کاهش می‌یابد، بدین ترتیب شعله نیز کم شده و رفته رفته به حداقل میزان ممکن می‌رسد، رسیدن بخار به حداقل راندمان میزان سبب افزایش فشار درونی دیگ می‌شود، بدین ترتیب شعله بصورت خودکار روی پایین ترین نقطه تنظیم می‌شود.  زمانی که مصرف کننده از دستگاه استفاده می‌کند و مشعل در حال کار است، تغییراتی در راندمان مشعل صورت می‌گیرد که این تغییر برحسب فشار دیگ اعمال می‌شود.

سایر مطالب :
تابلو برق دیگ بخار
رسوب زدایی دیگ بخار
نصب دیگ بخار

اشتراک گذاری در : share   share   share   share  
ارسال نظرات