پمپ آب دیگ بخار

یکی از تجهیزات مورد نیاز که در تغذیه آب ورود به دیگ تاثیرگذار است پمپ آب دیگ بخار می باشد که راندمان دیگ را بطور چشمگیری افزایش می دهد، به اختصار باید گفت پمپ از تجهیزات ضروری دیگ بخار محسوب می شود.

پمپ آب دیگ بخار تامین آب را در مسیر دیگ تا مخزن طی می کند و سبب انتقال آب به داخل دیگ با فشار بالا می شود، در حالت کلی باید گفت زمانی که دیگ بخار زاگرس ماشین با سطح آب کمی مواجه می گردد، آب مورد نیاز خود را توسط فشار پمپ تامین می نماید.

ماهیت دستگاه:

پمپ آب دیگ بخار این شرکت از نوع سانتریفوژ و طبقاتی می باشد و آب را  تا دمای بالایی پمپاژ می کند.

این پمپ علاوه بر دیگ بخار در دیگ های روغن داغ نیز استفاده می شود، در دیگ روغن داغ از پمپ بمنظور انتقال و جابجایی سیال روغن داغ استفاده می گردد و نیز از سطح تحمل حرارتی بالایی برخوردار است.

پمپ آب دیگ بخار

پمپ آب دیگ بخار از جنس استیل به تولید رسیده و ضد سایش و زنگ زدگی است و با استفاده مدام دچار استهلاک نمی گردد، در نتیجه با استفاده ی طولانی مدت از آن هزینه اولیه قابل برگشت است، همچنین باید گفت پمپ آب دیگ بخار از قابلیت تولید با سایر فلزات نظیر فولاد و چدن نیز برخوردار است که هر کدام ویژگی خاص خود را دارد.

پمپ ها از لحاظ انتقال انرژی به دو دسته تقسیم شده اند که شامل:

 • پمپ های سانتریفوژ (دینامیک)
 • پمپ های جابجایی

تفاوت پمپ سانتریفوژ و پمپ جابجایی :

معمولاً پمپ آب دیگ بخار سانتریفوژ به عنوان هد به شناخت رسیده و حداکثر فشار در این پمپ محصور شده است، بدین ترتیب با قفل کردن شیر خروجی شدت جریان به حداقل میزان ممکن (صفر) می رسد.
اما باید گفت پمپ های جابجایی فشار تعیین شده ای دارند که برحسب ظرفیت دیگ متغیر است، در واقع حداکثر فشار مورد نیاز سیستم را تامین می کند.
پمپ دینامیک بصورت یکنواخت و بدون توقف نیروی خود را به آب منتقل می کند، این در حالی است که پمپ های جابجایی در طی مدت زمان معینی نیرو را به آب انتقال می دهند.
از پمپ های دینامیک در فشار متوسط و جریان بالا استفاده می شود این در حالی است که پمپ های جابجایی در فشار بالا و جریان کم کاربرد دارند.

پمپ آب دیگ بخار

عملکرد دستگاه :

پمپ آب دیگ بخار مجهز به یک مخزن است که جهت راه اندازی باید این مخزن را پر از آب نمود تا مورد پمپاژ قرار گیرد، همچنین باید اقدام به خالی سازی هوای محصور شده در پمپ نمود  تا پمپ بطور کامل آبگیری شود.

اگرچه پمپ در بخش تحتانی مخزن تجمع آب قرار گیرد، نیازی به آبگیری پمپ نیست چرا که در مخزن هوایی وجود ندارد و انباشته از آب می باشد.

پمپ سانتریفوژ مجهز به پره هایی است که در ذیل آورده شده است:

 1. باز
  1. نیمه باز
  2. بسته

ویژگی های بارز پمپ آب دیگ بخار سانتریفیوژ:

 1. جریان تخلیه آب در پمپ آب دیگ بخار بصورت یکنواخت و ملایم است.
 2. تولید در مدل ها و  ظرفیت های متعدد
 3. راندمان بالا و بی نظیر
 4. کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر
 5. دبی و ارتفاع پمپ از قابلیت پوشش دهی بالایی برخوردار است.
 6. قدرت بالا و مستحکم
 7. انتقال آب سرد و گرم به دیگ بخار
 8. تهویه مطبوع
پمپ دیگ بخار

کاربرد پمپ دیگ بخار

 • پمپ آب دیگ بخار در سایر صنایع نظیر صنایع شیمیایی، آب و فاضلاب، دفع مواد زائد، پتروشیمی، صنایع غذایی و کاغذسازی نیز به بهره برداری می رسد.
 • همچنین این دستگاه در صنایع کشاورزی، ساختمانی به مصرف می رسد و می توان از آن جهت سیرکوله کردن آب استفاده کرد.
 • سیستم های آبرسانی، آب شیرین کن ها
 • پمپاژ آب تغذیه، سوخت، کندانسیت، فاضلاب

نکته: پمپ آب دیگ بخار به منظور انتقال و جابجایی آب به بهره برداری رسیده و در انواع و گونه های متنوعی طراحی شده است.

 ایمنی پمپ آب دیگ بخار:

در تولید پمپ آب دیگ بخار از استانداردهای معتبر جهانی (ISO 9001-2008) استفاده شده و از لحاظ کیفی مورد تایید واقع شده است، در نتیجه از سطح ایمنی بالایی برخوردار است و این پمپ می تواند بار کامل را مورد پوشش قرار دهد و بسیار کم مصرف می باشد.

مزیت ها:

 1. قدرت بالا و بی نظیر
 2. تولید به صورت کاملاً بهداشتی
 3. برخورداری از سطح ایمنی بالا
 4. تعمیر و نگهداری کم هزینه
 5. دارای قدرت بالا و عدم استهلاک
 6. تولید در ظرفیت های مختلف
پمپ دیگ بخار

سایر محصولات
دیگ روغن داغ
کارواش بخار
قیمت انواع دیگ بخار
دیگ آب داغ

ارسال نظرات